Jak używać hasztagów?

Wiele osób nie wie jakie zadanie mają hasztagi, a co dopiero jak używać hasztagów. Niby wszyscy wiedzą, że odpowiadają one za zasięg, ale jednocześnie nie wiedzą jak się nimi posługiwać. Jak widzę pod postami różnych dziewczyn #polishgirl, czy u chłopaków #polishboy to mam ochotę zrobić jeden wielki facepalm. Jest to jeden z najczęściej używanych hasztagów na całym Instagramie. Obecnie jest to jakieś 10 mln użyć. Jak taki hasztag ma zadziałać przy koncie, które ma zaledwie 200 czy 1000 obserwujących. Nie ma szans. Hasztagi muszą być używane umiejętnie by zdjęcie nie ginęło w gąszczu innych, które są cały czas dodawane w aplikacji. Zadaniem hasztagów jest katalogowanie zdjęć. Dopasowywanie ich do odpowiednich kategorii. Potocznie mówiąc zdjęcie jest dzięki dobrze dobranym hasztagom wrzucone do odpowiednich szufladek na Instagramie.

Możesz użyć maksymalnie 30 hasztagów

Oczywiście nie musisz wykorzystywać całej puli. Nie ma sensu by na siłę wciskać hasztagi, które nie będą adekwatne do zdjęcia lub opisu. Lepiej użyć ich mniej, ale dobrych. Niż dużo, ale bezsensownych. Ostatecznie lepiej dać 10 dobrze dopasowanych i zostawić tak niż dopisywać kolejne 20, które nie będą adekwatne.

Nie używaj hasztagów większych niż 1 mln użyć

Niby oczywiste, ale nie do końca. Jeśli jesteśmy małym kontem to jak nasze zdjęcie ma nie zginąć w setkach tysięcy czy milionie innych postów pod tym samym hasztagiem. Trzeba pogodzić się z tym, że nie ma się szans z kontami o wiele większymi i używać mniejszych hasztagów. Mierzmy siły na zamiary. Ja np. staram się ograniczać do 500 000 użyć, ale bardzo często używam hasztagów poniżej 50 000 użyć. Działają świetnie. Ta strategia się sprawdza. Im masz mniejsze konto tym mniejszych hasztagów używaj. Ogranicz sobie jaki jest Twój maksymalny próg i testuj. Naprawdę nie ma sensu używać tych powyżej 1 mln użyć.

Używaj polskich hasztagów, a nie tylko angielskich

Jeśli mieszkamy w Polsce to używajmy polskich hasztagów. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wiele osób poszukuje różnych rzeczy wpisując w wyszukiwarce polskie hasztagi. Wykorzystaj to. Nie zamykaj się tylko na międzynarodowy angielski, który króluje na Instagramie. Gwarantuje, że zauważysz pozytywną zmianę, gdy będziesz miksować polskie hasztagi i angielskie pod swoimi zdjęciami.

Dopieraj hasztagi do zdjęcia lub opisu

Nie ma miejsca pod zdjęciami na nieadekwatne hasztagi. Takie działanie może spowodować, że wręcz Twój zasięg będzie ucinany. Algorytmy i roboty są coraz bardziej zaawansowane są w stanie zanalizować treść opisu i zeskanować zdjęcie. Ja wiem, że wydaje nam się to kosmiczne, ale technologia poszła tak do przodu, że nie ma co się oszukiwać i być skrupulatnym. Gdy na zdjęciu mamy palmy dodajemy hasztagi odnoszące się do palm, wakacji itp., a nie wpisujemy do tego wcześniej wspomniane polishgirl czy polishboy jeśli na zdjęciu w ogóle nie znajduje się żadna osoba.

Nie używaj zakazanych hasztagów

Tego nie muszę chyba tłumaczyć. Co jakiś czas Instagram blokuje pewne hasztagi, a głównie te które są używane naprawdę masowo. Jeśli będziesz ograniczać się do 1 mln użyć to nie grozi Ci używanie zakazanych hasztagów. Jednak jeśli chcesz sprawdzić czy hasztag jest zablokowany to wpisz go w wyszukiwarkę i jeśli nie wyświetlą Ci się aktualne rzeczy i będzie komunikat od Instagrama, że posty z danym hasztagiem są ukryte to znaczy że właśnie jest zablokowany i zakazany. Blokady są czasami tymczasowe, ale często niestety permanentne.

Nie używaj cały czas tych samych hasztagów

Nie można pod wszystkimi zdjęciami mieć tego samego zestawu hasztagów. Wracając do tematu dopierania hasztagów powinno być to jasne i klarowne. One muszą być dopasowane do treści opisu lub zdjęcia. Zakładam, że nie wrzucasz każdego zdjęcia takiego samego, zatem nie możesz też używać cały czas tych samych hasztagów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym wpisem chociaż trochę odczarowałam dla Ciebie temat hasztagów. Wbrew pozorom wdrążenie wszystkich tych podpunktów nie jest takie trudne. Naprawdę wystarczy znać podstawy by przestać bać się hasztagów. One bardzo mocno wpływają na zasięg, więc warto się nimi umiejętnie posługiwać. Jeśli wdrążysz moje rady to daj mi znać za jakiś czas czy coś u Ciebie się poprawiło 🙂

 

Skomentuj wpis

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

2 komentarze do “Jak używać hasztagów?”

  1. Dziewczyno, zanim zaczniesz pisać bloga, podszkol się z języka polskiego. Nie da się tego czytać – interpunkcja leży, wszędzie powtórzenia i brak odpowiedniej składni. DRAMAT!!!

    Odpowiedz