Instagram – Jak skutecznie rozbudować swój profil?

Instagram – Jak skutecznie rozbudować swój profil?

Dziś postanowiłam podzielić się z Wami sposobami na rozwinięcie intstagramowego profilu. W internecie krąży wiele różnych zbiorów informacji, a nie widziałam żadnego wpisu dotyczącego wszystkich praktyk tych dobrych i złych. Wiele dużych profili owianych jest tajemnicą w jaki sposób rozwijają swoje konta, ale są to na pewno sposoby, które znajdziecie w moim dzisiejszym wpisie. Techniki dzielą się na praktyki dozwolone i niedozwolone. Instagram bardzo skrupulatnie kontroluje profile, które dopuszczają się niedozwolonych praktyk – ucina zasięgi, bloguje czasowo lub całkowicie kasuje konta nieuczciwych instagramowiczów.

1. Zdjęcia

Bardzo ważną rzeczą jest pierwsze wrażenie, gdy patrzymy na czyjś profil. Warto, aby zdjęcia były wysokiej jakości, o jednolitej tematyce. Najlepiej gdyby każda seria zdjęć była zaplanowana 3, 6 lub 9 nim zdecydujemy się na zmianę filtra przewodniego. Tak, warto używać stałych filtrów do serii zdjęć lub do całego profilu. W tym pomogą nam takie aplikacje jak VSCO, Snapseed oraz kreator Instagrama. Ja osobiście najbardziej polubiłam się z VSCO. Od jakiegoś czasu operuje tylko nim, gdy przygotowuje zdjęcia na swój profil. Oprócz tego do makijażowych zdjęć używam aplikacji YouCamPerfect, w której koryguję między innymi wygładzenie skóry. Ponadto polecam Ci poczytać o siatce do zdjęć, ekspozycji, grze światła, ogólnie o wszystkim co jest związane z fotografią i tym jak robić lepsze zdjęcia, co jest ważne, na co zwracać uwagę, a czego unikać. Od kiedy zaczęłam zgłębiać tę wiedzę widzę, że moje zdjęcia są o wiele lepszej jakości niż wcześniej, a przede wszystkim są milsze dla oka.

2. Opis tzw. bio

Opis naszego konta to bardzo istotny element, nie mniej ważny niż same zdjęcia. Warto zawrzeć w nim najistotniejsze rzeczy o sobie wraz z linkiem do bloga lub profilu na Facebooku. Dobrze wykonany opis mówi odwiedzającemu czego można spodziewać się na profilu oraz ułatwia mu decyzję czy pozostać na dłużej i kliknąć obserwuj. Zobacz jak to wygląda u mnie w profilu @pathissia 🙂

3. Używanie hasztagów

Bez nich Twoje zdjęcie dotrze tylko do części osób, które Cię obserwują. Jeśli nie masz jeszcze zebranej ,,publiczności” warto by były stosowane, bo zginiesz w setkach tysięcy zdjęć, które codziennie zalewają Instagram. Osobiście uważam, że mniej znaczy więcej i mimo że kiedyś używałam ich na maksa na jaki zezwala Instagram, czyli 30 to teraz ograniczam się do 3-5 hasztagów przy jednym zdjęciu. Chodziły pogłoski, że lepiej dodawać je w komentarzu dla estetycznego podpisu do zdjęcia, ale chodzą nowe uaktualnienia mówiące o tym, że Instagram woli by jednak były w opisie, a nie w komentarzu. Nigdy nie stosuj tylko najbardziej popularnych, bo każdy to robi i masz mniejszą siłę przebicia. Najlepiej celować w hasztagi poniżej miliona, bo jest większa szansa, że trafisz do TOP9 na dany hasztag. Nie bój się niszowych hasztagów one też czasem działają cuda.

4. Częstotliwość i godziny wrzucania zdjęć

Wiadomo, że jeśli chcesz działać skutecznie na Instagramie to musisz być osobą systematyczną. Zalecam dodawanie co najmniej jednego zdjęcia dziennie. Co do godzin to bardzo różnie u mnie kiedyś sprawdzały się godziny późno wieczorne ok. 22-23, a obecnie najlepiej działa 9-10 rano. W tym temacie trzeba pokombinować i zobaczyć, o której wrzucone zdjęcie budowało największą aktywność. Warto podłączyć konto do Facebooka, aby mieć dostęp do statystyk. Trzeba mieć stworzony fanpage, aby skutecznie podpiąć się do danych, które mają duży wpływ na optymalizację naszych działań, więc polecam Wam założenie nawet na lipę fanpage, który będzie ukryty dla publiczności FB.

5. Oznaczanie innych profili

Bardzo często przy zdjęciach stylizacji warto oznaczyć firmy, tak samo z makijażem, gadżetami itd. Zawsze zwiększa to szansę odnalezienia nas przez te firmy, ale są jeszcze profile inspiracyjne, które niejednokrotnie zrzeszają ogromne ilości fanów. Są to specjalnie stworzone konta, które wrzucają zdjęcia nie należące do nich,  które otrzymali na DM lub na których zostali oznaczeni. Wiele takich profili działających na nieswoich zdjęciach określa zasady znalezienia się u nich w swoich opisach bio. Czasami jest to właśnie oprócz oznaczenia ich dodanie do swojego zdjęcia ich indywidualnym hasztagu.

6. Obserwowane profile

Warto mieć zbudowaną ciekawą listę profili, które obserwujemy. Ja bardzo selektywnie podchodzę do rozdawania obserwacji i skupiam tylko profile, które praktycznie każde ze zdjęć obdarowuje serduszkiem lub komentarzem. Dzięki temu mój profil jest wiarygodny, a osoby które są moją inspiracją nie raz wracają do mnie z serduszkami lub komentarzami, bo widzą że jestem z nimi na stałe, a nie z przypadku. Zgodnie z ideą Instagramu jest to platforma społecznościowa, więc warto wchodzić w interakcje.

7. Eksploruj

Warto zaglądać do opcji eksploruj w aplikacji Instagram, bo można zawsze trafić na ciekawe propozycje zdjęć i filmików, które mogą się nam spodobać. Staram się zajrzeć w to miejsce minimum raz dziennie i to co mi się podoba obdarować sercem lub skomentować. Gdy zainteresuje mnie profil nie raz daję obserwuj by być na bieżąco z daną osobą.

8. Masowe obserwowanie profili i od obserwowanie

O ile Instagram nie uważa tej metody za niedozwoloną to takie osoby są widoczne od razu po ilości profili, które mają w obserwowanych. Zachowanie irytujące dla osób, które otrzymują obserwację, a po kilku dniach ona jest usuwana. Jednakże jest to metoda, dzięki której można zwrócić na siebie uwagę. Nie wymusza na siłę odwzajemnienia obserwacji, ale pozostawiam Wam działanie w ten sposób do przemyślenia. Bardzo wkurzające jest jeśli kilkukrotnie w krótkim czasie wiedzę, że ktoś zaczął mnie znów obserwować, a przecież chwilę wcześniej już niby był moim obserwatorem. Zawsze to sprawia, że inni nie patrzą na Ciebie przychylnym okiem. Zwłaszcza kiedy obserwujesz jednocześnie ponad 1000 osób, wtedy to już daje do myślenia, że może działasz właśnie w ten sposób.

9. Kupowanie lajków i follow

W tych czasach można już kupić wszystko, a więc lajki i follow również. Pytanie tylko po co Ci osoby, które nie są realnymi obserwatorami tylko często zagranicznymi profilami, które nie będą tworzyć u Ciebie na koncie żadnego zaangażowania. Zastanów się czy dla Ciebie liczy się jakość czy ilość osób. Ponadto działając w ten sposób kupujesz tylko liczby, a nie interakcje, a to one najbardziej się liczą jeśli marzysz by zostać influencerem. Wiele też osób, które kupuje follow myśli że tego nie da się zweryfikować, więc muszę Cię rozczarować są strony takie jak Social Blade, dzięki którym można bardzo mocno prześwietlić kiedy i ile follow zostało zakupione. Osoby wprawione w takim rozszyfrowywaniu profili będą potrafiły wyciągać dobre wnioski z tego co widzą na wykresach.

10. Używanie botów, czyli robotów

Są to narzędzia, które muszą mieć dostęp do Twojego profilu i działają za Ciebie. Rozdają komentarze, like, follow oraz unfollow. Są stargetowane na dane hasztagi lub osoby. Działanie bardzo podobne do punktu 5, ale odnosi się również do masowego lajkowania i komentowania zdjęć. Niejednokrotnie Instagram zablokował konta, które w ten sposób działały. Co najmniej optymistyczne, wiele firm które właśnie te narzędzia udostępnia kradnie konta, które się w nich zalogują, więc jeśli przyjdzie Ci do głowy próbować to zastanów się z trzy razy czy warto.

Znacie jeszcze jakieś praktyki, o których nie napisałam? A może macie jakieś fajne tipy na Instagram, o których nie wspomniałam? Co sądzicie o złych praktykach? Instagram to tylko algorytm, albo i aż – wszystkie niedozwolone działania wyłapuje przez co obniża zasięgi i widoczność profilu w społeczności, a nie jednokrotnie jak wspomniałam wyżej blokuje takie profile lub usuwa. Obecnie Instagram bardzo intensywnie walczy z kontami duchami, czyli profilami założonymi na potrzeby wykorzystywania go do masowego obserwowania innych. Przez to u wielu znanych osób liczba obserwujących spadła, bo fake konta zostały usunięte ze społeczności. Ja polecam Ci przede wszystkim mieć fun z rozwijania się w technice robienia zdjęć, interakcji w jakie wchodzisz w instaspołeczności oraz sycenia oczu pięknymi zdjęciami, bo ich na Instagramie nie brakuje. Rób to co kochasz wytrwale, a na pewno zbierzesz tego plony. Ja jestem od roku uzależniona od Instagrama i nie zamierzam przestać 🙂

 

Skomentuj wpis

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.